Homályos látás fejfájás

A homályos látás fejfájás okozója. Hogyan szüntessük meg a problémát?

A homályos látás fejfájás formájában is érezteti hatását, sőt: a mindennapos fejfájás okai között az egyik leggyakoribb.
Ahhoz, hogy megszüntessük a folyamatos fejfájás tüneteit, mindenekelőtt a tiszta, éles látásról kell a profi optometrista (látszerész) segítségével gondoskodnunk.
Szem és fejfájás összefüggése ugyanis nagyon szoros, a látásromlás a homloktáji fejfájás és az úgynevezett tenziós fejfájás kiváltója is.

fejfajas

A homályos látás fejfájás formájában jelentkező tünetei

A fejfájásokat az orvosok több típusba sorolják az eredetük szerint. A tenziós fejfájás rendszerint ún. elsődleges (primer) formát jelent a migrénnel és a cluster fejfájás jelentkezésével együtt ‒ azt az esetet, amelyben nincs más, konkrét megbetegedés a fájdalom hátterében, szemben a másodlagos (szekunder) fejfájással.

De ez nincs mindig így. Sokszor a homályos látás fejfájás gyanánt nyilvánul meg azért, mert a szem folyamatosan igyekszik alkalmazkodni ahhoz, hogy jobban lásson, ám ez a megfelelő segédeszköz hiányában túlterheli a sugárizmot, magyarán: elfárad a szem ‒ például akkor, ha a kezeletlen távollátást kell nap mint nap ellensúlyoznia. Ez odáig is fokozódhat, hogy a homályos látás szédüléssel, hányingerrel társul.

Ugyanígy megerőltetheti a szemet a rejtett kancsalság, amely a szemizom tevékenységében zavart okoz, és ez is fejfájás, illetve szellemképes (kettős) látás formájában jelentkezik. A leggyakoribb ok a szem és fejfájás zavarainak esetében azonban a látószerv túlerőltetése a nem megfelelően világított környezetben, amelyben huzamosabb ideig dolgozunk, illetve a képernyő előtt töltött idő.

A homloktáji fejfájás és általában a folyamatos fejfájás nem csupán kellemetlen, hanem koncentrációs zavarokat is okoz: egyszerűen lehetetlen úgy tanulni, dolgozni vagy akár szeretteinkkel vidáman együtt lenni, hogy közben úgy érezzük, majd széthasad a koponyánk.

Ha kínlódik a szem, a homályos látás fejfájáshoz vezet

A gond bizonyos értelemben az, hogy a szem mindenáron látni akar, és bizonyos mértékig képes is ellensúlyozni a látászavart, amelyben szenved. Ez a tevékenysége az érintett számára nem tudatosul, ezért lehet, hogy fel sem keresi az optikust, aki segíthetne abban, hogy két legyet üssön egy csapásra: tisztábban lásson, és a feje se fájjon.

fejfajas ferfi

A szem öntudatlan megerőltetésének minden esetben komoly ára van: tompa fejfájás szédülés mellett vagy anélkül, cluster fejfájás vagy tenziós fejfájás (attól függően is, hogy milyen típusú a látászavar), sőt, akár majdnem folyamatos fejfájás is jelentkezhet munka közben, ha a szemünket huzamos ideig erőltetjük.

A megoldás ilyen esetben nem is lehet más, mint a személyre szabott, kiváló minőségű lencsékkel ellátott szemüveg, amely egy csapásra korrigálja például a távollátást (hipermetropiát), amely ellen a szem önmagában hiába küzd. De a szemüveg akkor is segíthet, ha a mindennapos fejfájás okai közül a rejtett kancsalsággal van dolgunk: ez esetben a prizmás szemüveg szünteti meg a tüneteket.

Hogyan hat a homályos látás fejfájás alakjában megjelenő tünetei ellen a prizmás szemüveg?

A rejtett kancsalságban szenvedők folyamatosan egy fénytörési probléma ellen küzdenek. Anélkül, hogy tudnák, állandóan azzal erőltetik a szemüket, hogy párhuzamosan próbálják tartani. Esetükben a prizmás szemüveg segíteni tud abban, hogy a kép ugyanott jelenjen meg mindkét retinán, anélkül, hogy öntudatlanul korrigálniuk kellene, egyszóval: a fejfájást kiváltó agyi és izommegerőltetés nélkül.

A megoldás kulcsa a lehető legpontosabban elvégzett szemészeti vizsgálat, amely alapján a tökéletes fénytörést biztosító szemüveg elkészíthető. Mivel így a szemekbe egy eleve „torzított” ‒ valójában persze: korrigált, megfelelően eltolt ‒ kép kerül, a látószervnek nem kell tovább erőlködnie azon, hogy javítson, élesítsen rajta, és így elmarad a folyamatos fejfájás is.

Szem és fejfájás kapcsolata a távollátásban szenvedők esetében

A túllátásnak is nevezett távollátás olyan, gyakori látászavar, amelyben a látószerv folyamatos alkalmazkodása nélkül nem keletkezik kellően éles kép a szem ideghártyáján a közeli tárgyakról. Ha nem valósulna meg ez a folyamatos és rejtett, megerőltető korrekció, akkor a közel levő tárgyak által visszavert fénysugarak nem a megfelelő helyen, hanem a szemgolyó mögött találkoznának.

Sőt, minél közelebb van a tárgy, amelyre a beteg fókuszál, annál hátrább tolódik ez a találkozási pontja a képet kialakító fénysugaraknak, ami fokozza a homályos látás fejfájás gyanánt is jelentkező tüneteit.

fokusz

A precízen személyre szabott szemüveg ilyen esetben is csodát tehet nem csupán a világról alkotott kép és ezáltal az általános életminőség javítása által, hanem elmulaszthatja a makacs, folyamatos fejfájás leggyakoribb formáit is.

A homályos látás fejfájás mellett nyakfájásos tüneteket is okozhat

A szem erőltetése mellett a látás öntudatlan korrekciója egészen odáig mehet, hogy az érintett személy megerőltető nyaktartással is ellensúlyozza a problémát, ez pedig a nyakizom megerőltetése miatt tetézi vagy kiváltja a fejfájást is.

Még olyan esetben is, ha megfelelő szemüveggel rendelkezünk, érdemes elejét venni a szem túlterhelésének és a nyaki merevség, izomgörcs kialakulásának azáltal, hogy egyszerűen szünetet tartunk munka közben, és mintegy öt percet a távolba nézünk, messzire fókuszálunk. Ez még a gondolatok felpezsdítéséhez, a kreatív ötleteléshez is jól jöhet ‒ mentális, pszichés szinten ‒, és nem csupán a halántéki vagy a homloktáji fejfájás szimptómáit enyhíti.

Nem kell mindig a stresszre, „lelki okokra” gyanakodni…

Újabban sok szó esik a homályos látás lelki okairól. Bár tény, hogy test és lélek összefügg egymással, sőt, egy egészet alkot: magát a teljes embert, és jóllehet az is igaz, hogy a stressz rengeteg gondot okozó népbetegség korunkban, attól még a szervi bajokat sem szabad elhanyagolni, ha például a tompa fejfájás szédülés, hányinger, émelygés, homályos látás hirtelen és egyéb tünetek kíséretében jelenik meg.

Mint láthattuk, egyszerűen arról is szó lehet, hogy állandóan hunyorgunk, anélkül, hogy tudnánk róla, mert így próbáljuk befolyásolni a szembe érkező fénysugarakat, hogy a kép ott képződjön meg, ahol kell: pontosan a retinán. Ez a hunyorgós, helytelen korrekció különösen a rövidlátókra szokott jellemző lenni, akiknél idővel el is mélyülnek a szem környéki ráncok, ha nem kezelik a problémát kontaktlencsével vagy szemüveggel.

Az alapszabály tehát mindhárom esetben ‒ akár rövid-, akár távollátásról vagy kancsalságról van szó ‒ az, hogy a látásélesség javítására nem anatómiai helyesbítéssel (mesterkélt fejtartással, hunyorgással, a szem megerőltetésével stb.) kell, hogy sor kerüljön, hanem a szemüveg- vagy a kontaktlencse segítségével, amely precízen a megfelelő helyen alakítja ki a képpontot.

szemuveges lany

A mi küldetésünk a Galéria Optikánál az, hogy ebben segítsünk, és büszkék vagyunk arra, hogy a tőlünk beszerzett szemüvegek által sokszor az ügyfeleink olyan, egyéb problémái is megoldódnak, amelyekről talán nem is gondolták volna, hogy mindvégig a szemükkel függött össze!

Szólj hozzá!