A címben feltett kérdés igen gyakran hangzik az adótanácsadói irodákban. Ez nem véletlen, hiszen számos olyan munkakör létezik, melynek végzése közben a szem igénybevétele átlagon felüli, ezért elengedhetetlen, hogy maga a munkáltató is hozzájáruljon ennek védelméhez.
A jó hír, hogy a szemüvegek elszámolása költségként megtehető a törvényi szabályozások értelmében. Írásunkban azt járjuk körbe, melyek azok a feltételek, melyek betartásával ez lehetségessé válik.
A munkáltató által biztosítandó szemüveg többféle lehet, melynek adóköteles vonzatát nagymértékben meghatározzák a munkavégzés körülményei.
A VÉDŐSZEMÜVEGEK
Bizonyos munkakörülmények egyenesen megkövetelik a munkavédelmi szemüvegek használatát. Ezek egy része valóban védelmező funkciót lát el, mint például a hegesztés esetén, de a veszélyes, fröccsenő vagy porzó anyagok esetében is elengedhetetlen a védőszemüvegek használata. A víz alatti munkák esetében is magától értetődő a búvárszemüvegek alkalmazása.
A MUNKASZEMÜVEGEK
Más esetekben a munkaszemüvegek használata elsősorban az éleslátás miatt szükséges, hiszen a precíziós műszereket, alkatrészeket készítő szakemberek szemei extra igényeknek kell megfeleljenek munkavégzés közben.
A kiemelt veszélyt jelentő munkakörökben munkavédelmi előírás a munka-, vagy védőszemüvegek biztosítása a munkáltató részéről, és éppen ezért adóztatási szempontból ezek adó- és járulékmentesek. A társasági adóban ezek költsége a munkáltatónál elismert költség. Az áfa köteles tevékenységhez használt munka (védő) szemüvegek előzetesen felszámított áfája a juttató munkáltatónál levonásába helyezhető.
Mi a helyzet az UV sugárzás vagy a monitor káros sugárzása esetén?
Ebben az esetben a szemüveg adómentes elszámolásának szigorú feltételei vannak.
Talán az első és legfontosabb szabály, hogy a munkavállalót foglalkozás-egészségügyi orvoshoz kell küldeni szemészeti szakvizsgálat céljából abban az esetben, ha a munkavállaló rendszeresen napi 4 órán keresztül képernyő előtt végzi a munkáját.
A vizsgálatot a munka megkezdése előtt kell elvégezni, és 2 évente meg is kell ismételni azt. (50/1999 Eüm. rendelet).
Abban az esetben, ha az orvos megállapítja, hogy a szemüveg viselése indokolt, vagy az egyébként használt szemüveg nem elegendő a munkavégzéshez, akkor a munkáltató kötelezettsége ellátni munkavállalóját a megfelelő minőségű szemüveggel.
Ahhoz, hogy az adómentességet is megkapja a munkáltató ennek a három feltételnek kell teljesülnie:
Nézzük az adóvonzatokat!
SZJA:
A minimálisan szükséges szemüveg jogszabály által előírt védőeszköznek minősül, így az SZJA tv 1. számú mellékletének 8.8 alpontja alapján adómentes juttatás.
TAO:
A vállalkozás érdekében felmerülő költség.
ÁFA:
Az áfája ezért visszaigényelhető.
Munkaegészségügyi tanácskérés bizonyos esetekben
Érdemes egy dologra még odafigyelni!
Vannak olyan munkakörök, ahol egyértelmű a monitor jelenléte. PL.: adatrögzítő, adminisztrátor, újságíró, web fejlesztő, könyvelő. Viszont vannak olyan munkakörök, melyek esetében nem ilyen egyértelmű a helyzet, és nehezebben beazonosítható a képernyő előtti munkavégzés. Ezekben az esetekben érdemes egy szakember véleményét kikérni, akik munkaegészségügyi tevékenységgel foglalkozik.
Mi az, ami nem adómentes?
1. Ha a munkavállaló már korábban is használt szemüveget, és ez a munkavégzéshez is megfelelő, akkor a munkáltatónak csak abban az esetben kell szemüveget biztosítania, ha látásromlás lépett fel a nála végzett idő alatt.
2. Nem tartózik adómentes körbe, vagyis adóköteles:
- a kontaktlencse
- a bifokális szemüveg
- a progresszív szemüveg
- a fényre sötétedő többfókuszú lencse, amit a munkavállaló a munkavégzéstől függetlenül is használ.
Mi a helyzet a napszemüvegekkel?
Hiszen vannak olyan munkakörök, melyek esetében a napszemüveg is védőeszköznek minősül. Erre talán a legjobb példa a gépjárművezetők, kamionosok esete.
Az ő esetükben éppen ezért a napszemüveg juttatása szintén adómentesen számolható el. És amennyiben a szabályok szerint történik a napszemüveg juttatása, akkor az ÁFA levonásba helyezhető a munkáltatónál, annak ellenére, hogy a munkavállaló részére ingyenesen kerül átadásra a napszemüveg.
Kiegészítés: Nem mindegy mi szerepel a számlán, kérje optikusa szaktanácsadását!
Foglaljon időpontot most díjmentesen vásárlási kötelezettség nélkül látásvizsgálatunkra és szakmai tanácsadásunkra.
A vizsgálat értéke 19.990 Ft, ami önnek, most díjmentes. Szolgáltatás igénybevételéhez a "CIKK" jeligét kérnénk bemondani.
Szemvizsgálatra itt tudsz most jelentkezni:
06 1 466 59 66