Gyakran Ismétlődő Kérdések (A VÁLASZOKÉRT KATTINTS A KÉRDÉSRE)
1. Mi a RÖVIDLÁTÁS és kialakulásának oka és hatása az emberre? Hogyan orvosolható?
Miópia (rövidlátás) Jelentése: A miópia másnéven rövidlátás olyan látászavar, amelynek során a szemhez közelebb eső tárgyakat élesen, a távoli tárgyakat viszont homályosan látni. A rövidlátó személyek nehezen tudják elolvasni a közlekedési feliratokat, utcatáblákat, homályos látásuk miatt nem ismerik fel az utcán szembejövő távolabbi személyeket. A miópia általában tizenéves korban kezd kialakulni, a növekedésbefejezésével pedig kialakul végleges mértéke.
A látásra gyakorolt hatása: Egészséges szem esetében bármilyen távolságra helyezkedik el a megfigyelni kívánt kép, tárgy a retinára vetül, így mindig éles képet kapunk. Ezzel szemben a rövidlátóknál a kép a retina síkja előtt képződik, amelynek következtében a látóideg homályos képet továbbít az idegrendszerbe. Minél távolabbra fókuszálunk annál homályosabb képet kapunk.
Kialakulásának oka, azt befolyásoló tényezők: A miópia kialakulása mögött állhatnak örökletes tényezők, sok olvasás, a szem folyamatos túlterhelése, nem megfelelő anyagcsere, gyenge fényű helyiségekben, helyeken történő huzamosabb tartózkodás, egészségtelen táplálkozás.Mivel megelőzésére nincsenek biztos módszerek, nagy hangsúlyt kell fektetni a korai felismerésre,amivel elkerülhetjük az esetleges későbbi állapotromlást. A következő jelek utalhatnak rá, hogy egy gyerek miópiás: sokat hunyorog, hogy jobban lássa a távoli dolgokat; nehezére esik a tábla el olvasása az iskolában; rossz a testtartása olvasás közben; nem szeret szabadban játszani.
Orvoslása: A miópia nem gyógyítható, de szemüveggel, kontaktlencsével korrigálható a látáshiba.
2. Mi a TÁVOLLÁTÁS és kialakulásának oka és hatása az emberre? Hogyan orvosolható?
Hipermetrópia Jelentése: A hipermetrópia a távollátás, túllátás latin megfelelője, azonban neve csalóka, hiszen azt sugallja,hogy a hipermetrópiás személy távolra kitűnően lát, holott ez nem teljesen igaz. A hypermetrópiás személy látása normális, de minél erősebb a hipermetrópia annál nehezebb a fókuszálás. Ennek oka,hogy a hipermetrópiás szemében a fény nem a retina síkjában, hanem a retina mögött fókuszálódik,tehát a kép elmosódik.
A látásra gyakorolt hatása: Kisebb fokú távollátás általában nem tűnik fel, mivel a szem fókuszálással kompenzálja. Ezzel szemben nagyobb fokú hipermetrópia esetén a fókuszáláshoz szükséges erőfeszítést kellemetlen tünetek kísérhetik. A hipermetrópiás ember hamar elfáradhat, gyakori fejfájással küszködhet, ha a szem megerőltetésével járó tevékenységet végez, hiába tiszta a látása.
Kialakulásának oka, azt befolyásoló tényezők: A távollátásnak elsősorban genetikai okai vannak. Elsődleges ismertetőjele általában az, hogy a szemgolyó vízszintes tengelye kisebb az átlagosnál.A hiprtmetrópia mértéke az idő előrehaladásával növekedhet. Hiszen mindannyian érezzük, ahogy az évek telnek egyre nehezebb fókuszálni a különféle tárgyakra, képekre, olvasnivalóra. Hipermetrópiásoknak általában hamarabb van szükségük olvasószemüvegre, mivel náluk hamarabb beindul ez a folyamat.
Kiszűrése, orvoslása: A hipermetrópiások általában jól látnak messzire, ezért felismeréséhez nem elegendő a sima betűteszt,hanem speciális vizsgálatra van szükség, melynek során átmenetileg kikapcsolják az alkalmazkodást. Pupillatágítás módszerével kora gyerekkorban felismerhető. A látásvizsgálat során a tünetekre kell nagy hangsúlyt fektetni. A gyenge hipermetrópiás fiatalnak ritkán vannak panaszaik, ha pedig mégis zavaró tünetekkel fordulnak a szakemberhez abban az esetben kaphatnak szemüveget főleg olvasáshoz, szám tógépes tevékenységekhez, digitális eszközök használatának megkönnyebbítéséhez.Az idősebbeknek és a komoly hipermetrópiás fiataloknak a fókuszáláshoz szükséges sok erőfeszítés végett vannak gondjaik a látásukkal. Homályosan látnak, főleg ha közelre fókuszálnak. Szemüveg viselése szükséges az esetükben közelre-távolra egyaránt.
3. Szemtengelyferdülés oka és hatása az emberre. Mit lehet tenni ellene?
Asztigmatizmus Jelentése: Az asztigmatizmus más szóval szemtengelyferdülés többnyire a szaruhártya, ritkábban a szemlencse tökéletlensége, amely homályos látást, betűk, jelek tévesztését okozza. Ennek oka, hogy a kép bizonyos részletei nincsenek megfelelően fókuszálva, szemben a miópiával (rövidlátással), ahol is az összkép elmosódott. Az asztigmatizmus a közel-és távollátást egyaránt zavarhatja.
Kialakulásának oka: Többnyire a szaruhártya szabálytalanul görbült alakja felelős a kialakulásáért, illetve okozhatja a szemlencse szabálytalan görbülete is. Gyakran öröklött vagy a szervezetfejlődésével, növekedéssel együtt jár.
A látásra gyakorolt hatása: A tárgyak bármilyen távolságra vannak képük elmosódott és homályos. A szem nem képes fókuszálni. Mivel a szem automatikusan próbálja korrigálni a megjelenő képet, a megerőltetéskövetkeztében csökkenhet a koncentráció, fejfájás, fáradtság, kimerültség tüneteijelentkezhetnek.
Kiszűrése, orvoslása: Az estek többségében csak pontos szemvizsgálat révén győződhetünk meg arról, hogy a látási nehézségekkel küzdő személynek ténylegesen asztigmatizmusa van.Szemüveggel, kontaktlencsével javítható az asztigmatizmus. A korrigálás korai szakaszában előfordulhat, hogy más alakúnak, méretűnek tűnnek a dolgok, hiszen a korrekció révén a valós helyre kerül a tárgyak képe, ami befolyásolhatja a távolságok felbecslését is.
4. Mitől alakul ki 40 éves kor felett szemprobléma?. Mi a megoldás?
Presbyopia Jelentése: 40 éves kor felett a szem fokozatosan elveszti természetes alkalmazkodóképességét, amelynekjellemző tünetei, hogy a szem előtt az apró betűk összemosódnak, az újságot, könyvet egyre távolabbkell tartani, hogy élesen lehessen látni. Ez egy teljesen természetes, mindenkinél bekövetkezőfolyamat, amelyet időkori távollátásnak nevezünk.
A látásra gyakorolt hatása: Olvasás, monitor illetve egyéb digitális eszköz használata során koncentrálási nehézségekléphetnek fel, szemfájás, fejfájás kísérheti e tevékenységeket. Ugyanakkor a presbyopia nembefolyásolja a távolra való látást.
Kialakulásának oka: A kor előrehaladtával, ahogy szemünk öregszik a szemlencse rugalmassága csökken. Ennek következtében a közelre való fókuszálás egyre nehezebbé válik.A presbyopia korai tünetei 40-45 éves korban jelennek meg, bár a közelre látással kapcsolatos problémák hirtelen bukkannak fel eddigi tapasztalatok alapján. A presbyopia 45-65 év között erősödik, egyre nehezebbé téve a közeli látást. 65 év felett viszont jelentősen nem változik.
Orvoslása: A presbiopiát olyan szemüveggel lehet korrigálni, amelyet speciálisan közelre nézéshez terveztek. A szemüveg felírásakor fontos tisztázni milyen távolságra szeretnék használni, mert példának okáért az olvasószemüveg nem viselhető vezetés közben, mivel a távoli látást homályossá teszi. Amennyiben közelre és távolra egyaránt szükségessé válik a szemüveg viselése, két szemüveg cserélgetése helyett ajánlott a multifokális szemüveg vagy kontaktlencse használata.45-65 éves kor között javasolt évente látásvizsgálaton részt venni és a korrekció mértékét szükség esetén ennek megfelelően változtatni.
6. Miből készülnek a szemüveg és hogyan működnek a különböző lencsék?
Szemüveglencsék alapanyagai: Üveglencse: Az optikák legrégebb óta használatos alapanyaga az üveg. Előnye: Karcolódással szembeni nagy az ellenálló képessége Hátránya: Könnyen törik Súlya nagyjából kétszerese a műanyag lencséknek, ezért könnyen lecsúszhat az orról, mégabban az esetben sem csökken a súlya, ha élünk a vékonyítás lehetőségével.
Műanyag: A műanyagot az 1960-as évektől használják szemüveglencsék gyártására.Előnyei: Könnyű Nem törik könnyen A vékonyítás technológiájának köszönhetően könnyű szemüvegek készíthetők belőleHátránya: Karcolódással szembeni kisebb ellenálló képesség
Airwear polikarbonát Előnyei: Magas ütésálló képességgel rendelkezik Biztonságos Hosszú élettartammal bír Kiemelkedő látáskomfortot biztosít Töréssel szemben nagy az ellenálló képessége Tökéletes védelmet nyújt az UV sugárzás ellen. Alkalmazása:Kitűnő alapanyaga biztonságos volta miatt a munkavédelmi szemüvegeknek, illetve ajánlott az idősebb korosztály, sportolók részére, amikor is nagyobb az esélye valamilyen sérülésbekövetkezésének.A gyerekek szeme különösen érzékeny az UVA, UVB, illetve ibolya- kékfény káros hatásira, ezért fontos, hogy minél nagyobb UV védelemmel rendelkező szemüveget vásároljunk számukra. Emellett arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy a gyermek jól érezze magát szemüvegében vagyis, hogy esztétikai szempontból is megfeleljen számára Az Airwear polikarbonát szemüveglencsék vékonyak,könnyűek, biztonságot nyújtó funkciójuk révén kiemelten ajánlottak gyermekek számára.
NYITVATARTÁS
Hétfő: 8:00 - 19:00
Kedd: 8:00 - 19:00
Szerda: 8:00 - 19:00
Csütörtök: 8:00 - 19:00
Péntek: 8:00 - 19:00
Szombat: 10:00-15:00
1111 Budapest Bartók Béla út 22.
A Bartók Béla út és a Zenta utca sarkán.
4-es metróval a Gellért térig.
Villamossal a Gárdonyi térig.